אחד על אחד עם השף צחי בוקששתר

יצחק משה בוקששתר קרוי על שם סביו המנוחים, נולד בישראל, דור 11 אם נדייק. אביו היה פלמ"חניק, ומשערים שמקורות אילן היוחסין הם ברומניה, אך הוא לא ממש נובר בעבר. אולי עקב עובדה זו הוא מעריך במיוחד את המטבח הים תיכוני המודרני, אותו הוא מכנה "פראי וברוטאלי". הוא מסביר, "השפים הצעירים לוקחים סיכונים ויוצאים מן המסגרת, וזה מאוד מוערך בעיני".


סיוון קידר | | 19/2/2017

הוא חובב תרבות, סגנונות המוסיקה המועדפים עליו נעים בין בטהובן לעמיר בניון ולד זפלין. הוא חובב ים ומטקות מושבע "הים הוא תענוג זול וכיף בלתי רגיל", נהנה מנסיעות שקטות באופנוע, וחרד לאור המצב בכבישים "הורים לילדים קטנים שלא זוכים לשינה טובה בלילה זו ממש סכנה על הכביש", סולד מחוסר אכפטיות מאיכות הסביבה "מתרחצים שמשאירים אחריהם לכלוך בחוף לדוגמה", ומתבאס במיוחד למצוא מסטיקים מתחת לשולחנות ולכיסאות "זה קורה במסעדות ואפילו במשרדי עורכי דין".

צחי התחיל דרכו בבית הספר "תדמור", והתאהב בתחום. רבים מחסידיו שומרים לו אמונים עוד מימי מסעדת "התרווד הורוד", שהוקמה לפני למעלה מ- 30 שנה. המסעדה הצליחה לאורך 9 שנים, וכשפנה צחי לאפיקים חדשים בענף נפתחה בפניו גם הזכות להקים משפחה. צחי: "מסעדת שף לא יכולה להתקיים ללא נוכחות השף, וכשאתה הופך להיות הורה, אתה לא יכול להקריב את כל זמנך על חשבון הילדים". בשנה האחרונה נערכו אירועי מחווה לתרווד, וצחי נרגש לפגוש אורחים מן העבר. באירוע הראשון של התרווד, הוא מספר, נכחו 90 סועדים, ומתוכם 7 זוגות מתקופת התרווד.

מאז ימי התרווד הספיק בוקששתר לייעץ לעסקים, לבקר מסעדות, לבקר ולעצב מזון, להיות כתב אוכל, להדריך נוער בסיכון בבית הספר "עירוני קריירה", ולהנחות 2 תוכניות בישול "טעמים" ו"מישהו לבשל איתו". נכון להיום הוא שף ושותף ברשת הבורגרים המצליחה "BLACK", ואולי לא במקרה. בוקששתר חובב המבורגר מושבע, ומרגיש כי המזון האמריקאי משתלב נפלא בארץ הקודש.

ומה מבדל אתכם משאר רשתות הבורגרים הרבות?

"אני אתייחס רק אלינו ואומר שאנחנו מוכרים אוכל טוב. אנחנו מטפלים בבשר הטרי ומכינים את האוכל עם המון אהבה והקפדה. מלבד זאת, אני מבין עם הזמן שהרשת כולה נותנת מענה לקהל רחב של אנשים שאוכלים אוכל ללא גלוטן. יש בתפריט הרשת מנות מיוחדות ללא גלוטן ותפריט לספורטאים. קורה לא פעם שמישהו שאני לא מכיר ניגש אלי ומודה לי על היוזמה הזו".

ספר לי על עולם המסעדנות מראות עיניך.

"המסעדנות היא ההתעסקות הכי קשה והכי מסוכנת כלכלית. קיימים המון פריטים עם חיי מדף קצרים, זה תחום עם המון עצבים, ניהול העסק הוא קשה, ויש המון התמודדויות מול לקוחות וספקים. בסופו של דבר הרווח הכלכלי הוא לא עצום, אבל אני מאכיל אנשים, ואני רואה ומרגיש שהם נהנים, אני זוכה לקבל המון אהבה וחיוכים, וזה לא פחות חשוב".

 

למי אתה נהנה לבשל במיוחד?

"אני נהנה לבשל בבית לחברים ככה סתם על הדרך. אני ממש מתבאס כשאין לי אורחים, כי אין למי לבשל".